W ostatnim czasie akwarystyka stała się bardzo modna i wiele osób zastanawia się nad kupnem swoich pierwszych rybek. Choć z pozoru założenie akwarium nie wydaje się trudne, to jednak może przysporzyć trochę problemów, zwłaszcza osobom, które nigdy wcześniej nie miały z tym hobby do czynienia. Co zatem warto wiedzieć?
Gatunki rybek
Decydując się na swoje pierwsze rybki, powinniśmy na samym początku zastanowić się nad wyborem gatunku, który będzie nam odpowiadał i pod jego kątem przygotować całe akwarium. Bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat rybek, które będziemy mieli w naszym domu. Zapewni to naszym nowym podopiecznym długie i zdrowe życie, a my z kolei będziemy mogli cieszyć się pięknem wodnego świata.
Decydując się na konkretny gatunek ryb akwariowych, należy poznać między innymi takie zagadnienia jak: wielkość akwarium, w którym powinny się znajdować, optymalna temperatura wody, najodpowiedniejsze rośliny i podłoże, a także pożywienie. W następnej kolejności możemy zacząć przygotowywać nowe miejsce dla naszych zwierząt.
Podłoże do akwarium
Pierwsza zasada mówi, że akwarium należy przygotować przed przybyciem rybek do domu. Na początku powinniśmy zatem zamówić odpowiedniej wielkości zbiornik. Należy dobrać go pod kątem gatunku ryb, które będą w nim mieszkały.
Następnym krokiem jest dobór podłoża. Najlepiej zdecydować się na naturalne podłoże. Choć barwione kamyczki do akwarium prezentują się przepięknie, to nie są one dobrym wyborem, zwłaszcza jeśli nie znamy składu barwników. Zamiast nich lepiej wykorzystać bazaltowe podłoża akwariowe, które są nie tylko praktyczne, ale także prezentują się niezwykle. Zwłaszcza drobny, czarny bazalt o łagodnych krawędziach będzie idealnie komponował się z całością zbiornika, podkreślał piękno żyjących tam zwierząt wodnych, a także roślin. Co więcej, jeżeli zdecydujemy się na żywe rośliny, doskonale się w nim ukorzenią.
Kryjówki dla rybek
Urządzając akwarium, nie powinniśmy zapomnieć także o kryjówkach dla naszych podopiecznych. Rybki muszą mieć możliwość ukrycia się, nie tylko pomiędzy liśćmi roślin, ale także pod specjalnie przygotowanymi dla nich kryjówkami. Mogą to być różnego rodzaju ozdobne zamki, czaszki, statki lub skałki. Warto przy tym sprawdzić, czy nie posiadają one ostrych krawędzi, które mogłyby przez przypadek zranić zwierzątka.
Niekiedy dobrym wyborem mogą być też odpowiednio przygotowane gałęzie, które opadną na dno naszego zbiornika. Ozdobią go w naturalny sposób, upodabniając wnętrze akwarium do naturalnego akwenu.
Inne elementy wyposażenia
Na wyposażeniu akwarium powinny znaleźć się także urządzenia, które zapewnią optymalne parametry wody. Wśród nich są grzałka z termometrem (lub termostatem), która będzie odpowiadała za podgrzewanie wody. Niezbędnym akcesorium jest także filtr, który poprawi jakość wody i usunie w niej wszelkiego rodzaju zabrudzenia – zarówno biologiczne, jak i różnego rodzaju drobinki, jak choćby resztki jedzenia czy roślin. Zdrowie rybek poprawi także napowietrzacz, który wzbogaci wodę w tlen.
Kiedy będziemy posiadać wszystkie niezbędne przedmioty, a nasze akwarium zostanie napełnione wodą, powinniśmy odczekać przynajmniej dwa tygodnie, zanim wpuścimy tam rybki. Jest to niezwykle ważne dla unormowania się całego środowiska wodnego w akwarium, tak by nie zaszkodziło ono jego mieszkańcom.
Po tym czasie przychodzi moment na zakup i wpuszczenie do nowego domu rybek.