lalka

Podaruj swojej córce coś, o czym marzy chyba każda mała dziewczynka – duży drewniany domek dla lalek, w którym każdy detal został dopracowany do perfekcji. Tradycyjne domki dla lalek z drewna stanowią estetyczną i trwałą alternatywę dla krzykliwych, słabej jakości zabawek.

Historia domków dla lalek

W 1558 roku, Albrecht V Bawarski zamówił dla swojej córki prezent – domek dla lalek, będący małym dziełem sztuki z kunsztownie wykonanymi miniaturkami rezydencji. Domki dla lalek są miniaturowymi replikami domów i mieszkań. Podobno znane były już w starożytności, o czym świadczą znaleziska w wykopaliskach i grobach. Tradycyjnie tworzono je z drewna. Metali, płyty pilśniowej i tworzyw sztucznych zaczęto używać z czasem. W XVIII i XIX wieku konstruowano całe miasta lalek. Domki były szczególnie modne w Niemczech, Anglii, Holandii, Francji i we Włoszech. Ich tworzeniem zajmowali się wybitni architekci, rzeźbiarze i złotnicy. Po II Wojnie Światowej rozpoczęto produkcję domków dla lalek na masową skalę, co spowodowało, że stały się one łatwo dostępne dla dzieci z rozwiniętych krajów.

Dlaczego warto wybrać domek dla lalek drewniany?

Dzisiaj, w czasach masowej produkcji plastikowych, krzykliwych, tandetnych i nietrwałych zabawek, coraz silniejszy staje się trend powrotu do rękodzielnictwa i wyrobów z naturalnych materiałów. Domek dla lalek drewniany z mebelkami idealnie wpisuje się w ten trend. Użycie naturalnego, litego drewna przekłada się na trwałość produktu, bezpieczeństwo używania oraz przyjemny, uniwersalny i ponadczasowy design.

Drewniany domek dla lalek PICOLLO EMILIA
Drewniany domek dla lalek PICOLLO EMILIA

Drewniany domek dla lalek – jak zrobić samemu?

Drewniany domek dla lalek z akcesoriami możesz kupić w dobrym sklepie z zabawkami np. na dollo.pl albo wykonać samodzielnie. W tym drugim przypadku będziesz potrzebować materiałów, narzędzi i… wyobraźni. Najlepiej prace zacząć od projektu. Niekoniecznie architektonicznego, ale stwórz, chociaż wizualizację lub prosty rysunek na kartce papieru. Przygotuj dwie deski (np. sosnowe heblowane), konfirmaty i kątowniki oraz tzw. plecówkę (płytę HDF na tylną ściankę) i gwoździe do jej przymocowania. Jeśli domek ma zawisnąć na ścianie, potrzebować będziesz także dwóch dużych wsporników. Warto zlecić przygotowanie elementów stolarzowi – zwłaszcza jeśli nie dysponujesz pomieszczeniem, w którym można wiercić i pylić. Zamiast tapet do wykończenia ścian możesz użyć tkanin. Jeżeli chcesz wykonać domek dla lalek drewniany z mebelkami, ale nie masz czasu na własnoręczne tworzenie akcesoriów, spróbuj kupić gotowy zestaw mebelków. Jeśli kolorystyka wyposażenia wyda Ci się zbyt krzykliwa, możesz przemalować elementy.

Duży drewniany domek dla lalek – jaki kupić?

Kiedyś domki dla lalek z drewna były wyłącznie dziełem rzemieślników, tworzonym na indywidualne zamówienie. Dzisiaj piękny, drewniany domek dla lalek z akcesoriami możesz kupić. Do wyboru pozostają różnorodne konstrukcje z kilkoma piętrami, tarasami, w pełni urządzonymi pomieszczeniami, schodami, dachem i podświetleniem LED. Kupując domek dla lalek drewniany, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • kształt dachu – czy sprzyja wygodnej zabawie i daje dostęp do wszystkich pomieszczeń na poddaszu,
  • materiał wykonania zarówno samego domku, jak i dodatków – czy one również zostały wytworzone z litego drewna,
  • okres gwarancji – wiele mówi o jakości produktu i powinien wynosić około 2 lat,
  • ilość mebelków i akcesoriów w zestawie – jeśli będzie ich zaledwie kilka, najpewniej czeka Cię kolejny wydatek.

Tak wykonany domek dla lalek zagwarantuje wielogodzinną zabawę edukacyjną i stanie się wyjątkową ozdobą pokoju dziewczynki.

Duży, drewniany domek dla lalek PICOLLO EMI z zestawem ręcznie wykonanych, drewnianych dodatków i 4 laleczkami w komplecie
Duży, drewniany domek dla lalek PICOLLO EMI z zestawem ręcznie wykonanych, drewnianych dodatków i 4 laleczkami w komplecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here