optometrysta warszawa

Chcesz wykonać rutynowe badanie wzroku? A może dobrać szkła kontaktowe? Zastanawiasz się, do jakiego specjalisty się udać – optometrysty, optyka czy okulisty? Każdy z nich odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie wzroku, jednak zakres działań i kompetencji nieco się różni. Przedstawiamy najważniejsze różnice, o których warto wiedzieć, zanim udamy się na konsultację.

Kim jest okulista?

Okulistyka to dziedzina medycyny, która zajmuje się budową, diagnostyką i leczeniem schorzeń oczu. Okulista to lekarz odpowiedzialny za kompleksową opiekę nad narządem wzroku – ma prawo do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych oraz wystawiania recept w celu leczenia farmakologicznego. Chociaż jest skupiony na zdrowiu oka, pomoże także z doborem okularów lub soczewek kontaktowych oraz przeprowadzi badania pod kątem wad wzroku. Kiedy warto udać się do okulisty? Przede wszystkim, jeśli towarzyszą nam niepokojące dolegliwości związane z narządem wzroku – na przykład ból oczodołów, pogarszające się widzenie, pojawienie się wydzieliny w kącikach ust czy też bóle głowy. W takiej sytuacji okulista rozpoznaje przyczynę naszych dolegliwości i prowadzi leczenie. W niektórych wypadkach może zalecić konsultację z innym specjalistą, między innymi neurologiem. Osoby pracujące mają obowiązek udawać się do okulisty w ramach okresowych badań zawodowych.

Optometrysta – specjalista doboru soczewek

Optometrysta jest specjalistą w doborze soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych oraz przeprowadzania badań narządu wzroku. Ma uprawienia, aby diagnozować wady wzroku, takie jak astygmatyzm, krótkowzroczność czy długowzroczność. Przy rozpoznaniu chorób oczu, między innymi zaćmy, zapalenia spojówek czy jaskry może skierować chorego do okulisty. Optometrysta Warszawa podczas konsultacji z pacjentem przeprowadza szereg badań, które pomogą mu zaoferować jak najlepsze soczewki korekcyjne. Jest to między innymi badanie pola widzenia, ruchu gałki ocznej, swobody widzenia czy ostrości wzroku. Od tego specjalisty dowiemy się wszystko o prawidłowym użytkowaniu soczewek oraz dbaniu o higienę pracy – między innymi, gdy spędzamy wiele godzin dziennie przed ekranem komputera.

Optyk – czym się zajmuje?

Optyk specjalizuje się w naprawie uszkodzonych okularów lub oprawek oraz wykonuje sprzęty medyczne na zamówienie. Możemy udać się do niego w celu wymiany szkła w okularach lub ich konserwacji oraz zrealizowania recepty wystawionej przez okulistę. Osoby pracujące w tym zawodzie zajmują się wszystkim, co związane jest ze sprzętem optycznym. Wielu optyków zdobywa również uprawienia optometrysty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here