Żółtaczka

Niestety w przypadku małych dzieci, różnego rodzaju choroby zdarzają się dość często. Jest to wyjątkowo stresujące dla młodych rodziców, gdyż nie zawsze potrafią oni właściwie zinterpretować objawy. Zdarza się, że biegną do lekarza z problemem, który okazuje się naprawdę błahy, z drugiej zaś strony łatwo jest przeoczyć jakiś poważny objaw, gdyż dziecko nie jest w stanie powiedzieć, co mu dolega. Jeśli niedługo zostaniesz rodzicem lub masz już małe dziecko, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, aby wiedzieć, z jakimi chorobami może przyjść ci się zmierzyć.

Jakie są najczęstsze choroby niemowląt?

Człowiek przychodzący na świat nie ma łatwego startu. Już w drugiej dobie po porodzie może się u niego pojawić żółtaczka noworodkowa. Najczęściej jest to żółtaczka fizjologiczna, która występuje u bardzo dużej ilości dzieci, a jej przyczyną jest hemoglobina. Jest to barwnik znajdujący się w czerwonych krwinkach, które są składnikiem krwi. To dzięki hemoglobinie dostarczany jest tlen do wszystkich komórek organizmu. W wyniku zmian następujących w organizmie dziecka po jego przyjściu na świat dochodzi do rozpadu części krwinek i w ten sposób powstaje żółty barwnik, a więc bilirubina. Bilirubina jest w naturalny sposób wydalana z organizmu, jednak jeśli jej stężenie jest zbyt wysokie, to konieczna jest fototerapia. Zwykle żółtaczka jest wykrywana podczas pobytu matki z dzieckiem w szpitalu i lekarze od razu odpowiednio reagują. Jeśli jednak zauważymy, że niemowlę ma żółty odcień skóry i oczu już po wyjściu ze szpitala, to koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Żółtaczka to dopiero początek, częste choroby dzieci wymienia Best4Kids.pl, my przyjrzymy się bliżej tylko niektórym.

Pierwszy rok życia dziecka – najczęstsze choroby

Organizm dziecka przychodzącego na świat nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty. Dobrym przykładem może być układ pokarmowy, który pełną dojrzałość wykazuje dopiero u dzieci powyżej drugiego roku życia. W związku z tym niemowlęta bardzo często mierzą się z różnymi problemami, których źródło jest zlokalizowane w ich brzuszku. Najczęstszą dolegliwością są kolki. Dokładna przyczyna kolek u niemowląt jest nieznana, niektórzy specjaliści twierdzą, że mają one związek z refluksem żołądkowo-przełykowym. Nie ma skutecznego leku na tę dolegliwość, zazwyczaj mija ona samoistnie przed ukończeniem przez dziecko trzech miesięcy.

Kolejną nieprzyjemną dolegliwością, która często dręczy maluchy i ich rodziców, jest pieluszkowe zapalenie skóry. Można je rozpoznać na podstawie takich objawów, jak zaczerwienienie, tkliwość oraz łuszczenie się skóry. Jego przyczyną może być alergia lub infekcja, jednak najczęściej jest to wynik podrażnienia i stosunkowo łatwo można je zaleczyć.

Inne popularne choroby wieku dziecięcego

Nie sposób wymienić wszystkich możliwych chorób, jakie mogą stać się udziałem naszych milusińskich. Jako rodzice mamy obowiązek bacznie obserwować swoje pociechy i reagować w sytuacji, gdy coś nas niepokoi, jednak nie można też popaść w paranoje i we wszystkim doszukiwać się objawów choroby. Poza tym na wiele dolegliwości właściwie nie ma leku, czego przykładem jest bostonka u niemowlaka oraz popularna trzydniówka. W przypadku tych chorób możemy jedynie zbijać gorączkę i czekać aż same miną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here