Depresja jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych. Potrafi być naprawdę podstępna i niemal niezauważenie przejąć kontrolę nad życiem człowieka. Niektóre objawy mogą być bardzo mylące, a zachodzące w zachowaniu zmiany mogą skutecznie utrudnić zgłoszenie się po pomoc. Sprawdź, jakim aspektom życia warto się przyjrzeć, jeśli podejrzewasz u siebie depresję.
Nastrój
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów depresji jest pojawienie się zmian właśnie w tym aspekcie. Nastrój może ulec pogorszeniu, co może objawiać się uczuciem smutku, przygnębienia i zniechęcenia. Niekiedy chory może też mieć pesymistyczne myśli bądź nawet rozważać samobójstwo. Ponadto mogą wystąpić wahania nastroju. Za pośrednictwem strony Thepresja.pl można zgłosić się na darmowe konsultacje terapeutyczne, które mogą pomóc we wstępnym zdiagnozowaniu depresji. Warto wiedzieć, że obniżenie nastroju może być związane z szeregiem innych dolegliwości np. zaburzeń hormonalnych czy też przewlekłego stresu.
Zmęczenie
Nadmierne odczuwanie zmęczenia bez wyraźnej przyczyny również może świadczyć o wystąpieniu depresji. Osoby cierpiące na tę wyjątkowo trudną chorobę często mają problem z opuszczeniem łóżka o poranku. Niski poziom energii i uczucie senności mogą towarzyszyć choremu pomimo solidnej dawki relaksu i snu. Takie objawy mogą, ale nie muszą jednak oznaczać depresji. Podobne problemy mogą bowiem dotyczyć również osób zmagających się z anemią, niedoborem składników odżywczych, przewlekłym stresem czy też zespołem chronicznego zmęczenia.
Sen
Zaburzenia snu to dolegliwość, na którą skarży się wiele osób z depresją. Najczęściej chorych dotyka bezsenność, która jest uważana za jeden z charakterystycznych symptomów depresji. Problemy ze snem mogą dotyczyć nie tylko zasypiania, ale też np. trudności z wybudzeniem się o poranku czy też przebudzanie się w nocy. Ponadto u niektórych osób pojawia się nadmierna senność i niemożność pozbycia się uczucia zmęczenia nawet po przespaniu np. kilkunastu godzin. Niepokojące zmiany w rytmie dobowym warto omówić podczas bezpłatnej konsultacji terapeutycznej oferowanej przez Fundację The Presja.
Apetyt
Nagłą i przedłużającą się utratę apetytu zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Choć za zmniejszone uczucie łaknienia mogą być odpowiedzialne choroby somatyczne bądź stres, to równie dobrze taki problem może wynikać z depresji. Na takie zaburzenie może wskazywać zwłaszcza obecność innych objawów, czyli np. obniżonego nastroju i bezsenności. Co ciekawe, w przypadku depresji atypowej może pojawić się nadmierny apetyt.
Obowiązki
Osoby zmagające się z depresją często zupełnie zaniedbują obowiązki związane z pracą, domem, życiem towarzyskim i higieną. Przeważnie zmniejszenie zainteresowania wykonywaniem ważnych czynności jest stopniowe. Przykładowo początkowo chory może ograniczyć spotkania z przyjaciółmi, spóźniać się z wysłaniem projektów czy też zapominać o myciu zębów. Z czasem problemem może być natomiast nawet wzięcie prysznica czy też przygotowanie kanapki.