Wycieczka w góry z niemowlakiem

Planujesz wycieczkę w góry z niemowlakiem lub kilkulatkiem? Musisz się do niej dobrze przygotować, aby zabawa nie zakończyła się po godzinie. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać oraz jak to zaplanować.

Jak zaplanować wycieczkę w góry?

Masz dwie możliwości – możesz zaplanować jedno- lub kilkudniową wycieczkę z noclegiem. W pierwszym przypadku ważne jest, aby było to gdzieś w pobliżu. Najprawdopodobniej dziecko przez całą drogę powrotną i tak będzie spało, ale lepiej, jeśli nie wrócicie późnym wieczorem. W przypadku kilkudniowego wypoczynku kluczową kwestią jest wybranie odpowiedniego noclegu. Czyli w praktyce jakiego?

Zwróć uwagę na to, aby pensjonat/hotel/domek był „przyjazny” dzieciom. Co to oznacza? Obowiązkowo miał ogrodzenie, plac zabaw, a także wyposażenie (dostępne bezpłatnie lub za dodatkową opłatą), dzięki któremu nie będziesz musiał zabierać turystycznego łóżeczka dziecięcego, krzesełka do karmienia itd. A wiadomo, że i bez tego bagażnik samochodu będzie w pełni wypełniony…

Kolejna kwestia to lokalizacja i szybko przechodzimy dalej.

Gdzie pojechać w góry z dzieckiem?

Wiadomo, że z maluchem, zwłaszcza niezaprawionym w bojach, nie będziesz zdobywać Korony Gór Polskich. Dobrym punktem na „start”, zwłaszcza jeśli mieszkasz na Śląsku, czy w Małopolsce, są Beskidy. Znajdziesz tam wiele szlaków, od prostych, po nieco bardziej wymagające, jak te na Babią Górę. Oprócz tego dostępnych jest wiele dodatkowych atrakcji, m.in. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. Atrakcje dla dzieci w Beskidach wymienia Normalna.pl, jeśli tam planujesz wycieczkę, koniecznie zapoznaj się z tą listą.

Naszą kolejną propozycją są Karkonosze, czyli magiczne, lecz niestety niedoceniane pasmo górskie Sudetów. W Karkonoszach nie ma zbyt wielu trudnych tras, choć niektóre, ze względu na długość, mogą być męczące dla kilkulatków. A czemu pisaliśmy, że Karkonosze są magiczne? Ponieważ występująca tam roślinność, widoki przywodzą na myśl baśniową krainę.

A co z Tatrami? To też również świetne miejsce na wycieczkę z dziećmi, aczkolwiek musisz być nieco ostrożniejszy podczas wyboru tras. Te, które polecane są dla najmłodszych, to m.in. szlak na Rusinową Polanę, Morskie Oko (tylko tutaj obowiązkowo trzeba wybrać się jak najwcześniej rano, potem zaczyna się robić tłoczno), czy Wielki Kopieniec. Można też wjechać kolejką na Kasprowy Wierch, i już sama jazda będzie nie lada atrakcją. W przypadku Tatr jedynym minusem jest to, że najprostsze trasy są jednocześnie tymi najbardziej popularnymi.

Jak przygotować się na wycieczkę górską z dziećmi?

Na koniec mamy jeszcze kilka rad, co należy przygotować przed ruszeniem w trasę. To, co w pierwszej kolejności polecamy, to wybór takiego szklaku, na którym znajduje się otwarte schronisko, gdzie można przewinąć niemowlę, czy nakarmić wiecznie głodnego przedszkolaka. Ponadto na początek najlepsze będą szlaki, które są krótkie, lecz jednocześnie urozmaicone.

A co ze sobą zabrać? Podstawą jest podręczna apteczka, a także komplet ubrań na każdą (nie)pogodę. Nawet jeśli zapowiada się słoneczny dzień, warto mieć pelerynę przeciwdeszczową, bo pogoda w górach może być kapryśna. Oprócz odzieży kluczową kwestią są wygodne i mocne buty, sandały nawet nie wchodzą w grę.

Do plecaka trzeba zapakować sporą ilość jedzenia, picia oraz dodatkowych przekąsek. Nawet jeśli trasa twa dwie godziny, maluch może zgłodnieć i opaść z sił.

Naszą ostatnią radą jest to, aby wycieczka nie trwała dłużej niż 4 godziny, inaczej dziecko może się znudzić, zmęczyć, zwłaszcza gdy to jego pierwsza wyprawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here